منها
تدوین طرح کسب و کار
هزینه این دوره
0 تومان
این محصول رایگان می‌باشد.
اطلاعات دوره
برگزار کننده
موسسه فرهنگی و هنری عصر گفتمان
درباره استاد
درباره گواهینامه
برای این دوره گواهینامه صادر نمی‌شود.

تدوین طرح کسب و کار
طرح کسب‌وکار، یک نوشتهٔ رسمی است که اهداف کسب‌وکار را تعیین، دلایل امکان تحقق اهداف را ذکر و برنامه‌هایی که برای رسیدن به اهداف دنبال می‌شوند را ارائه می‌کند. همچنین ممکن است شامل اطلاعاتی دربارهٔ پیشینهٔ سازمان و تیم مجری طرح باشد. طرح کسب‌وکار سندی مکتوب است که جزئیات کسب‌وکار پیشنهادی را مشخص می‌کند. این سند باید ضمن تشریح موقعیت کنونی، نیازها، انتظارات و نتایج پیش‌بینی شده را شرح دهد و کلیه جوانب آن را ارزیابی کند.
در این دوره به شما آموزش داده می شود چگونه برای خودتان یک طرح کسب و کار واقعی،کاربردی و عملیاتی بنویسید.
طرح کسب‌وکار، نوشته‌ای توصیفی و جامع در مورد کسب و کار یک موسسه یا یک کارآفرین است. این طرح حاوی بررسی‌های دقیقی در خصوص تولیدات یا خدمات یک شرکت، بازار و مشتریان، رقبا، منابع انسانی، منابع تأمین مالی، تکنولوژی و ابعاد فنی محصول یا خدمات و … است. یکی از مهم‌ترین کارکردهای طرح تجاری این است که با تدوین آن، کارآفرین می‌تواند عوامل داخلی و خارجی درگیر در یک کسب‌وکار را شناسایی و اثر آن‌ها را بر روی فعالیت خود بررسی نماید. یکی دیگر از کارکردهای طرح کسب‌وکار این است که قضاوت در مورد سرمایه‌گذاری یا عدم سرمایه‌گذاری بر روی یک طرح را برای سرمایه‌گذاران یا وام دهندگان طرح تسهیل می‌کند.
این دوره برای کارآفرینان، فعالین اقتصادی ، شرکت ها و بنگاه های اقتصادی مفید خواهد بود.
در این دوره  کلیات و مفاهیم، انواع طرح های کسب و کار، روش های توصیف و هدف گذاری کسب و کار، تدوین استراتژی آموزش داده خواهد شد.
طرح کسب و کار به دلایل زیر برای صاحب آن و هم برای حمایت کنندگان مالی آن، لازم است:

۱ – مالک باید درباره هدف خود از کسب و کار و منابعی که برای آن نیاز دارد به دقت فکر کند. این موضوع در برآورد میزان سرمایه مورد نیاز، به وی کمک خواهد کرد.
۲ – به دلیل اینکه که اغلب مالک کسب و کار، برای راه‌اندازی آن سرمایه کافی ندارد؛ حمایت کنندگان مالی-بانک‌ها یا سرمایه‌گذاران ریسکی-باید متقاعد شوند که سرمایه‌گذاری در کسب و کار جدید، منطقی و درست است.
۳ – اگر طرح سرمایه‌گذاری ایده خوبی نداشته باشد صاحب آن و حمایت کنندگان مالی، باید بتوانند این موضوع را در مرحله برنامه‌ریزی و قبل از هدر رفتن مقدار زیادی از زمان و هزینه، شناسایی کنند.
تاثیرگذارترین طرح کسب و کار، طرحی است که به صورت پویا برنامه‌ریزی شده باشد و متناسب با پیشرفت و تغییر کسب و کار، تغییرات لازم را مد نظر قرار دهد.

تیزر دوره تدوین طرح کسب و کار
اهداف و ویژگی‌های دوره

سرفصل دوره:

1- مفاهیم و تعاریف 2- مدل ها ، انواع و نکات کلیدی 3-مراحل تدوین طرح کسب و کار 4- توصیف کسب و کار 5- هدف گذاری بازار 6- استراتژی بازاریابی 7- بررسی فنی طرح 8- بررسی اقتصادی طرح 9- بررسی مالی طرح 10- جداول و نسبت های مالی 11- سایر نسبت های کاربردی 12- محاسبه نقطه سر به سر 13- تحلیل سرمایه گذاری

اهداف دوره :

آشنایی با طرح کسب و کار – طرح های مالی – آشنایی با بازار سنجی و سرمایه گذاری

ویژگی دوره :

مفهومی، کاربردی، عملیاتی

مخاطبین دوره:

کار آفرینان – فعالین اقتصادی فعلی- شرکت ها و بنیادهای اقتصادی

منابع و مراجع (مقالات)
شناسایی عوامل موفقیت شرکت اینترنتی علی بابا ( فریده انوری - محسن علیزاده ثانی )
ارائه الگویی برای موفقیت زنان کارآفرین در کسب و کارهای کوچک و زودبازده ( محمدرضا فلاح - معصومه اصغری نویده )
A Strategic Design Guideline for Open Business Models ( Yuya Mitake-Yusuke Tsutsui- , Nao Yamada )
Grassroots Resistance to Digital Platforms and Relational Business Model Design to Overcome It: A Conceptual Framework ( Carlos Carrasco-Farré-Joan Enric Ricart- Yuliya Snihur )
دوره‌های مرتبط
 طراحی سایت